wertykulacja trawnikaareacja trawnikapiaskowanie trawnikapielęgnacja trawnika

Porady

03 lipiec 2009 o 16:04:29 - HonKa

Chwila oddechu dla trawnika - aeracja, wertykulacja, piaskowanie - zabiegi pratotechniczne

Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy aeracją oraz wertykulacją. Często wertykulacja i aeracja używane są zamiennie. Postaram się jednak wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi zabiegami oraz wyjaśnić sens piaskowania.

Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy aeracją oraz wertykulacją. Często wertykulacja i aeracja używane są zamiennie. Postaram się jednak wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi zabiegami oraz wyjaśnić sens piaskowania.

Aeracja, czyli napowietrzanie ma na celu rozluźnienie podłoża muraw intensywnie eksploatowanych. Stosowane jest zazwyczaj na polach golfowych oraz boiskach trawiastych, aby uzyskać odpowiedni bilans pomiędzy zawartością powietrza i wody w warstwie korzeniowej. W ubitej warstwie beztlenowej występuje słaba przenikalność wody, zmniejsza się aktywność mikroorganizmów glebowych oraz łatwo rozwija się filc oraz mech. Pod wpływem napowietrzenia masa korzeniowa wyraźnie zwiększa się, a nawozy łatwiej wnikają w głąb podłoża. Polepsza się także elastyczność i zdolności regeneracyjne roślin. Zabieg przeprowadza się walcem z rurkowymi bolcami o średnicy 15-20mm i długości 8-10cm, bądź ręcznym aeratorem o takich samych parametrach rurek. Można także użyć nakładek z kolcami na obuwie. Możliwa jest także aeracja powierzchniowa na głębokość 4-5cm. Aerację powinno przeprowadzić się raz w roku, najlepiej w VII, po koszeniu w odpowiedniej wilgotności i plastyczności podłoża. Liczba otworów wykonanych na 1m2 powinna wynosić 180-200.


Wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni wykonuje się aby przeciwdziałać jej filcowaniu. Usuwa filc powstały z obumarłych pędów traw i resztek po koszeniu oraz chwasty wieloletnie. Wertykulacja powoduje przewietrzanie warstwy krzewienia i krzewienia się roślin. Obecność warstwy filcu powyżej 25mm powoduje wiele problemów - zakłócenie obiegu wody, skrócenie systemu korzeniowego, wzrost zagrożenia chorobami. Zabieg wykonuje się przy użycia wertykulatora, urządzenia z licznie osadzonymi nożami na obracających się bębnach. Można także stosować wertylukator ręczny z nożykami grabkowatymi. Zabieg ten wykonuje się przynajmniej raz w roku - najbardziej optymalny termin III/IV lub VIII/IX, nożami o długości 3-7cm przy odpowiedniej plastyczności podłoża. Odległość między nożami powinna wynosić 5-6cm. Wertykulacje przeprowadza się na suchym i nisko skoszonym trawniku. Po zabiegu należy usunąć resztki obumarłych, zwertykulowanych części roślin. Czasem przeprowadza się zabieg w okresie nasilenia się chorób, ponieważ łagodzi to skutki porażenia roślin.

Piaskowanie wykonuje się bezpośrednio po aeracji i wertykulacji. Zazwyczaj zabieg stosowany jest na murawach intensywnie użytkowanych w celu zwiększenia przepuszczalności wodnej i porowatości podłoża oraz wyrównaniu powierzchni. Piasek wypełnia powstałe nacięcia lub otwory w darni. Zabieg działa korzystnie na stabilność gruntu. Powoduje pojawienie się nowych korzeni i pędów rozłogowych, co zwiększa gęstość darni. Do piaskowania należy używać suchego piasku o granulacji 0,6-1,2mm w ilości 0,001m3/m2 murawy. Grubość warstwy piasku w skali roku powinna wynosić 0,5-1,5cm. Używanie piasku o niewłaściwym składzie granulometrycznym może doprowadzić do zwiększenia ubicia gleby, skrócenia systemu korzeniowego, zmniejszenia wymiany gazowo - wodnej, zwiększenia rozwoju filcu, oraz rozwoju wiechliny rocznej.

» skomentuj

Komentarze

2014-05-15 19:03:42 ~michalTrom napiasał:

Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)

» Odpowiedz | Zgłoś jako spam «

Dodaj nowy komentrz

anonimowo lub zaloguj się

Wydarzenia:

    Najczęściej komentowane:

    Najczęściej czytane:

    Tagi:

    BAF, Greenwich Millennium Village, Kielce, Sedum, Targi budowlane, Targi ogrodnicze, Twój Ogród, Zieleń-Architektura-Krajobraz, aranżacje tarasów, areacja trawnika, bukiet, bukiety, cebule, choroba trawnika, choroby traw, diy, dobór roślin, dobór roślin , drewno, drzewa w mieście, florystyka, gardenia, kompensacja biologiczna, kompozycje kwiatowe, konferencja, kwiaty, literatura, mech w trawniku, miejsce do siedzenia, mikroklimat miasta, nawadnianie trawnika, nawierzchnie, obszary poprzemysłowe, obwódki, ogród na dachu, piaskowanie trawnika, pielęgnacja terenów zieleni, pielęgnacja trawnika, plac zabaw, projektowanie, projektowanie nasadzeń, projektowanie osiedli, róże, sekator, seminarium, siedziska, strefa wypoczynku, stroiki, szkolenie, testujemy, topiary, trawnik, trawnik na skarpy, trawnik z biowłókniny, trawnik z rolki, trawnik z siewu, trendy w projektowaniu, trudne warunki zakładania trawnika, uprawa roślin, warzywa, wertykulacja trawnika, wnętrza, woda, woda opadowa, woda w mieście, wystawa, zakładanie kwietników, zakładanie trawnika, zieleń miejska, zieleń na dachu, zieleń osiedlowa, zieleń to życie, zielone dachy ekstensywne, zielone dachy inspiracje, zielone dachy produkcja, zielone dachy rośliny, zielone dachy teoria, zielone dachy wpływ na otoczenie, zielone ściany, zielone ściany inspiracje, zielony dach, zima, ślub, świąteczne ozdoby, święta,

    ^ top